herkesin bir şarkısı olmalı

EVLİLİK GEMİSİFarklı farklı limanlardan gemiler kalkar,ulaşmak için sevgiye ve aşka.Kimisi bir düdük sesi ile yetişir,kimimiz hemen yakalar ve çoğumuz da dönmesini bekleriz sessizce.

Çok farklıdır o gemide yer almak,size gülümsediği ve göz göze geldiğiniz o dakika da deniz tutarcasına heyecanlanırsınız.Hisleriniz şunu anlatmaktadır,bu karşılaşma bu hisler boşa değildi boşa gitmemeliydi.
Ama siz karar vermek için çok erken olduğunu düşünür herşeyi oluruna zamana bırakırsınız. Fakat artık çok geçtir kaderiniz  her şeyi sizin için o ilk karşılaşmada hazırlamıştır ve bu evlilik bir parçanız olacaktır.Benim için zamanımıy dı bilmiyordum çünkü evliliğin doğum anını bekleyen bir bebek gibi,zamanında karşıma çıkmasını istiyor ancak bu şekilde daha sağlıklı olacağına inanıyordum.

Bu düşüncelerinizle birlikte soruların üstüne sorular eklenir ve siz doğru cevabı bulmakta zorlanırsınız.Aldığınız karar ailenize etrafınız da ki kişilere uymadığı için baskıyla karşılaşırsınız ve kendi düşüncelerinizle birlikte iç savaşınızı vermeye devam edersiniz.Tek başınıza bir ömür geçirmek mi daha huzur verici, yoksa bir aile sıcaklığı ve çocuk sevgisini herşeyden daha çok hissetmek mi?  en önemlisi sevdiğiniz insanla birlikte uzun zaman geçirip yaşlanmak ve her gözünüzü kapattığınız da onunla sırt sırta olduğunuzu hissetmek mi?

Ve verdiğin kararlarla birlikte  sende evlilik gemisinde yolculuğuna başlarsın.Tebrik ederim nurtopu gibi bir evliliğiniz oldu.Evet cevaplarınızla birlikte sizi karı koca ilan ettik ve yanında evliliğinizide götürebilirsiniz.

İki kişi başladığınız yolculuğunuz da,hiç bir zaman evliliğinizi bir oyuncak gibi bir kenara atamazsınız,onun sorumluluğunu anlamak için biraz yorulmanız ve daha zor olan hayatı evlilik bağı ile zorlaştırmamalıydınız.Evet çok zor değildi evlilik ama topluma ve kurallara ayak uydurmak için çabalarken,zorlaşabiliyor sizin kırılmanıza ve karşınızda ki kişinin davranışlarına anlam vermenize engel olabiliyordu.Ama onun sizi üzmesine izin vermemek için evliliğin küçük bir tohum olduğunu düşünerek işe başlayabilirdiniz.Evet evlilik büyütülmesi gereken bir tohumdur,buda iki kişinin emeği ile başarılacak bir olaydır.Onu soğuktan,rüzgardan,insanların zararlı ellerinden en çokta kendinizden korumalıydınız.Bu çabalarınızla birlikte kat ettiğiniz bu yolda , onda küçücük bir filizin yeşerdiğini görür huzur ve mutluluk içinde gülümsersiniz.

Ama bu filizi siz yetiştirmeli bu sorumluluğu başkasına yüklememelisiniz.Emek vermediğiniz sevmediğiniz, bir savaş alanına dönüştürdüğünüz evliliğiniz için yapmanız gereken şeyler çok basitti.İletişim kurmayı,sevginin paylaşımını kırmamayı,çok şey beklememeyi,değiştirmek yerine farklılıklarımızı öğrenmeyi ve en önemlisi yaşanmış her anıya geçmişe saygı duymayı öğrenmeliydik.Evlilik ikiye bölündüğü anda tartışmalar kaçınılmaz olur ve siz ayrılık  noktasına varmış olursunuz.Bu yüzdendir ki bu savaşta zafer sen ben değil biz olmalı.Yemek içmek kadar kaçınılmazdı şarttı.

Ona ayak uydurun uyandığınızda biribirinizi bulun


SULTAN SALGIN                                                      TEMMUZ 2009